Zasmakuj w bibliotece

Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich zaprzyjaźnionych z książką. To właśnie w tym miesiącu, w dniach od 8-go do 15-go maja obchodzony jest „Tydzień Bibliotek”  – ogólnopolski  program, mający na celu upowszechnianie książek i czytelnictwa, podkreślający rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym.

Początek „Tygodnia Bibliotek” przypada  8 maja w „Dzień Bibliotekarza” – święto osób najbardziej zaangażowanych w rozwój czytelnictwa i związanych z książką.

W 2020 roku podczas Tygodnia Bibliotek  organizowany  jest pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”.

Czy lubicie czytać książki, gdzie oprócz 'zwykłych’ bohaterów ważne miejsce zajmują opisy jedzenia? Takie, gdzie jak się czyta ma się ochotę sięgnąć po coś do schrupania?

Proponujemy  smakowanie słowa i łakome literackie kąski.

Oto kilka z nich:

Dla młodszych dzieci:

1.Dzień czekolady  – Onichimowska Anna

Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości. Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób.

2.Mary Poppins od A do Z. Mary Poppins w kuchni – P.L. Travers

Dwie cudowne książeczki P.L. Travers nawiązujące do serii o czarodziejskiej niani Mary Poppins. Który mały czytelnik nie próbował nigdy swoich sił w kuchni? Z `Mary Poppins w kuchni` przygotowywanie jedzenia zmieni się w świetną zabawę- książka zawiera przepisy na tradycyjne, brytyjskie dania, które świetnie smakują i są proste do wykonania. `Z Mary..` maluch przygotuje bożonarodzeniowe ciasteczka czy słynny brytyjski pudding.



3. Zjeść głowę cukru. Ilustrowana historia kuchni nie tylko dla dzieci – Małgorzata Kur.

Historia kuchni, rozumianej jako gotowanie i przyrządzanie posiłków, sięga początków życia na Ziemi. Pierwsi ludzie musieli mocno się natrudzić, by zdobyć pożywienie i przetrwać!
Jak gotowano bez naczyń? Co jadano, gdy nie znano chleba? Jak przechowywano żywność, skoro nie było lodówek? Co pili nasi przodkowie, którzy nie znali soków ani herbaty, nie wspominając o coca-coli? Poznacie też tradycyjne potrawy z Polski i z innych krajów, potrawy najbardziej luksusowe i… najbardziej obrzydliwe.



4.Kicia Kocia w kuchni – Anita Głowińska

Ósma książeczka o Nunusiu, braciszku lubianej i popularnej Kici Koci. Nunuś jest mały, dopiero się uczy. Kicia Kocia zabiera Nunusia do kuchni. Razem przygotowują podwieczorek. Nunuś z zapałem pomaga Kici Koci.

I dla starszych:

1.Zupa z granatów – Marsha Mehran

Zupa z granatów to historia trzech sióstr, które przybywają do małego irlandzkiego miasteczka po ucieczce z ogarniętego rewolucją Iranu. Kupują nieczynną od ośmiu lat piekarnię i przekształcają w irańską restaurację. Niestety, ani egzotyczna uroda sióstr, ani aromatyczne potrawy nie wzbudzają entuzjazmu konserwatywnej społeczności miasteczka. Mieszkańcy solidarnie i ostentacyjnie omijają Café Babilon. Siostry wierzą jednak w ludzką życzliwość i próbują zjednać sobie miasteczko specjałami irańskiej kuchni. Powieść ta przemawia do wyobraźni czytelnika poprzez zmysł smaku, każdy rozdział otwiera, przepis kulinarny, wprowadzający w nastrój egzotycznej kuchni. Smak jest również bohaterem samej powieści.


2. Całuski pani Darling – Małgorzata Musierowicz Niezwykła książka, która każdego młodego Czytelnika zamienia w energiczne DzIECKO KULINARNO KULTURALNE. A wszystko to dzieki wypróbowanym przez Autorkę przysmakom i frykasom, pełnym fantazji oraz kulturalnych podtekstów .


3. Morderstwo na deser – red. Andrea C. Busch, Almuth Heuner To zestaw opowieści kryminalnych. Akcja każdej rozgrywa się w świąteczny dzień, w różnych częściach świata. W równym stopniu co przestępstwo (wbrew tytułowi nie zawsze morderstwo, może być sprytna kradzież) ważne są potrawy, które jada się w danym kraju przy okazji świętowania. Komplet przepisów znajduje zawsze na końcu rozdziału .


4. Noelka – z cyklu Jeżycjada – Małgorzata Musierowicz

Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze. Noelka uzyskała miano Książki Roku 1992 nadane przez polską sekcję IBBY oraz została przetłumaczona na języki: litewski (Kaleduke), japoński (Noeruka).


Zapraszamy do czytania i życzymy smacznego.

Nauczyciele bibliotekarze.